Breaking News 'Paradise'

"Egy-egy véleményünk, ítéletünk erejét érzelmi töltése teszi meggyőződéssé."

Friss topikok

  • horiszka: most már tudjuk h nő vagy :) igazad van,felesleges ez a sok fogyózás,csak tönkreteszi a lányokat.M... (2010.03.26. 16:45) Amerika száksz
  • horiszka: gratulálok! sikerült felkeltened az érdeklődésem. nagyon tetszik a cikk.jól fogalmazol. (2010.03.26. 16:43) A hullám(Die Welle)
  • iksz01: Csinálhatná hivatásosan, ott se más a feladatkör és jobban is fizet... Amúgy ha a főnöke impotens... (2010.03.23. 23:28) Friss és ForróÓóó
  • SzösSzenet: @fred07: Köszönöm :) ofcourse nagyon is jó.(a Belga) (2010.03.18. 14:18) Bëlga lemezbemutató
  • SzösSzenet: @iii: "Akkor lesz más,ha akarjuk" Ebben maximálisan egyetértek veled.Csak itt a kérdés: Ki akarja?... (2010.03.18. 14:17) Mész szavazni?,azaz Politika=TABU ?!?

Linkblog

A hullám(Die Welle)

2010.03.24. 12:52

szerző: SzösSzenet

Hol is kezdjem?Az elmúlt hét során nosztalgiáztam, és két,inkább pszichés témájú filmet néztem meg. Elsősorban, mind a kettő film német,bár szerintem ezt felesleges volt említenem.Másodsorban,A hullám és A kísérlet egyaránt igaz történet alapján készültek el.Különbségük abban rejlik, hogy míg A kísérlet tudományos alapokon fekszik,addig A hullám bármelyik gimnáziumban/középiskolában előfordulhat(na).

A film 2008-as,magyar trailere:

 

A hullám Ron Jones eredeti kísérletére hajaz, némi változtatással ( '60as évek Amerikáját napjaink Németországára cserélték, a vége is más).Teljesen átlagos képsorokkal indul: 16-17éves középiskolás gyerekek,akiknek a projekthét idejére fel kell venniük egy tárgyat,hogy aztán a hét folyamán arra fordíthassák energiájukat(érdemes lenne itt is bevezetni). A diákok körében népszerű Rainer Wenger(Jürgen Vogel) tanár úr az autokráciát fogja oktatni nekik(annak ellenére,hogy nem ezt akarta). Ezután szintén szokásos kockák következnek: első órán a fogalom tisztázása és a kérdés felvetése: mai viszonylatokban kialakulhat-e olyan mozgalom, amely a feltétlen engedelmességre és a tekintélyre alapszik? Természetesen a diákok zöme nemmel felel,mire Wenger vérszemet kap és kitűzi célul,megmutatja diákjainak,hogy igenis lehet.Ezek után a fokozatos kísérletre való felkészítést és bevonást láthatjuk,ami sokak szerint kevésbé sikerült hitelesre,nekem tetszett,mert valójában végigjárta a tanár vele a fokozatokat,és nem rögtön a sűrejébe csapott .Csinálhatta volna azt is,hogy kijelenti a jelenlévő gyerekeknek: "Na jól van,akkor most próbáljunk meg egy diktatúraszerű programot a hétre,aztán meglátjuk,mi lesz belőle!" Viszont ezzel a fokozatossággal sikerült elérnie,hogy a diákok maguk mondják ki az általa kigondolt dolgokat,sőt,mi több,véghez is vigyék azokat.Természetesen a vége hatalmas drámába csap át. (Ehhez látnotok kell a filmet,úgy az igazi)

 


Nekem ami igazán tetszett, az a jellemek fejlődése volt a film során.A Timet alakító Frederick Lau-tól például zseniális játékot láthattunk,azt a tipikus lúzer srácból nagymenőt,de mégis volt benne valami plusz,ami igazán megérintette a néző lelkét,ez pedig nem más volt,mint elszántsága,mely a film végére fanatizmussá nőtte ki magát.Ezt tökéletesen érzékeltette a fiatal színész.Csúnya hasonlat lesz,de leginkább az SS-tisztek magatartásával tudnám Tim elvakult modorát összevetni,aki a végsőkig küzdött a Hullám életben tartásáért,végül saját vérével fizetett ezért.Érdekes volt látni,ahogy az osztály legbénább,legesetlenebb,önbizalomhiányos sráca egyszerre a mozgalom középpontjába kerül,kezébe veszi az irányítást,s ezzel barátokat,sőt,csodálókat szerez,élete pedig új értelmet kap.Számomra ő a film igazi főszereplője.Nem is,inkább hőse.

A Wengert alakító Jürgen Vogel a másik színész,akinek abszolút hiteles alakítása kiemelte a Die Wellét a német filmek mocsarából.A jószándékú,laza tanár manipultatív, elszánt, a hatalomtól hirtelen megrészegült führerré válik,és csak akkor döbben rá arra, hogy baj van,amikor már késő.Valójában akkor le kellett volna fújnia a kísérletet,amikor Tim felmászott egy többemeletes épület tetejére,csak azért,hogy a Hullám jelét felgrafitizhesse.(Igaz,nem lett a film során kimondva,hogy ki volt az elkövető,de Wenger több pillantásából és arckifejezéséből kitalálhatjuk,hogy tisztában van a dolgokkal,csupán rosszul mérte fel azok súlyosságát).

A fordított arányosság elvét,nem tudom,észrevettétek-e. A film elején Wengert a diákok kedvelik,ám különcsége miatt kollégái szinte kiközösítik,Tim pedig pont fordított helyzetben van,továbbá Caro és barátnője közt is van egy népszerűségi harc,érdekes,hogy a végére mind a kettő megfordul.

Egyetlen dolog nem teszett: amikor Wenger hagyja elmenni várandós feleségét.Ez a jelenet erősen filmesre sikeredett.

Pár szót a technikai oldalról is: a rendezés, és a vágás kiváló,pörgős,energikus,figyelemfelkeltő ( a többi dologhoz abszolút nem értek).

Engem mondhatni letaglózott a film és annak mély mondanivalója.Azt hisszük,velünk soha nem történhet hasonló,mert nem vagyunk annyire hülyék és vakok hogy bárki egyszerű demagógiával megvezessen minket.Sajnos minden lehetséges,s a film épp ezeknek a lehetőségeknek szárnyalását teszi lehetővé.Remek. (Még egy érdemleges dolog: ne felejtsük el,hogy a diákok nélkül nem jöhetett volna létre a kísérlet.Példás összetartásuk,együttműködésük tette lehetővé ezt, s bár elvetették a sulykot,együttes erejük segítette előre őket,a csapatszellem,s az,hogy tartoznak valahová.Egyébként a társadalmi viszonyok hibái is megmutatkoznak,s a családi konfliktusok,hiszen ha a gyerek tisztelve lenne,érezné,hogy tartozik valahová,akkor nem csatlakozna különböző szektákhoz,anarchista csoportokhoz,stb.)


 

 

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://dissent.blog.hu/api/trackback/id/tr271864940

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

horiszka 2010.03.26. 16:43:54

gratulálok!
sikerült felkeltened az érdeklődésem.
nagyon tetszik a cikk.jól fogalmazol.
süti beállítások módosítása